środa, 28 maja 2014

Król w Żółci i polityka rasowa



Na blogu pojawiały się już teksty o starszawej literaturze SF na Wyspach Brytyjskich czy w Polsce. Podobne problemy trapiły również pisarzy za wielką wodą. Zmarły w grudniu 1933 Robert W. Chambers podzielał progresywne poglądy wielu innych autorów (np. Lovecrafta czy Stapledona). Zanim jednak zaprezentujemy jego przemyślenia warto jednak przybliżyć sylwetkę autora.
Pisarz od wszystkiego...


Chambers pisał za pieniądze najróżniejsze opowiadania (i robił to dobrze) od romansów i powieści przygodowych, przez westerny i kryminały, po horrory i SF. Najbardziej znanym jego cyklem jest zbiorek opowiadań grozy Król w Żółci. Chambers choć za życia cieszył się nie małą popularnością (kto nie wierzy niech poczyta sobie       Nadnaturalny horror w literaturze Lovecrafta), to współcześnie nie wzbudzał fascynacji a w Polsce trzeba było 80 lat od jego zgonu (i serialu HBO) by w końcu wydać  Króla (w gwoli ścisłości w 1935 w Warszawie wydano jeden jego western Czerwona Stopka). To właśnie serial True Detective z 2014 z fenomenalną czołówką spowodował zniknięcia zalegających w na księgarskich półkach w USA . W serialu tym miłośnicy literatury Pulpowej znajdą masę odwołań nie tylko do utworów Chambersa ale i do opowiadań A. Machena (Wielki Bóg Pan) i H. P. Lovecrafta (Koszmar w Dunwich). 


W ramach cyklu o Królu w Żółci wchodzi opowiadanie futurystyczne – Naprawiacz Reputacji.   W opowiadaniu tym łączącym elementy horroru i SF, przedstawiona jest wizja jak będzie wyglądać najbliższe ćwierćwiecze. By nie odsłonić niuansów fabuły poruszę jedynie kwestię jak los miał stać się udziałem USA. Stany Zjednoczone miały stać się  światową potęgą po tym jak pokonały w wojnie w roku 1917 Niemcy (prorok czy co?). Ba do samej wojny miało dojść w wyniku incydentów na morzu (przypadek?) . Stany stają się krajem mlekiem i miodem płynącym, państwo centralizuje swe zarządzanie i dofinansowuje zarówno rozwój nauki jak i sztuki. Powstają nowe formacje wojskowe porządkowe jak np. Państwowa Policja Konna czy pułki Indiańskie. Rozwiązana zostaje kwestia Indiańska, niestety nie wyjaśniono dokładnie jak ( plemiona podporządkowano wojsku i tyle). 


Jednak najciekawsze z punku widzenia miłośnika historii  jest polityka rasowa w przyszłych Stanach. Nie dość, że ograniczono w opowiadaniu radykalnie możliwość  przybycia małowartościowych rasowo imigrantów (co faktycznie Amerykanie zrobili w 1924 uchwalając niesławne Quota Laws). Ponadto w futurystycznych Stanach zakazano osiedlania się Żydów zaś Murzynów deportowano do świeżo powołanego państwa Suanee, rozwiązując tym samym napięcia etniczne na Południu.

Naprawiacz Reputacji jest, krótkim opowiadankiem lecz na uwagę zasługuje fakt zaprezentowania w nim swych futurystycznych wizji (przy jednoczesnym wpleceniu wątku grozy) całkowicie pokrywających się z wizją amerykańskich progresy wistów.

Bibliografia:
1)      Goldberg, Lewicowy Faszyzm, 2013. Praca ma charakter wybitnego paszkwilu na dawny progresywizm czyli współczesny liberalizm (pod pojęciem liberała w USA należy jednak rozumieć nie korwinistę a socjaldemokratę). Przy czym ma charakter wybitnie wybiórczy republikańscy progresywiści byli zawsze ok  zaś demokracji zawsze be. Niemniej bibliografia tej pracy oraz obszerne cytaty przekazują masę informacji o kształtowaniu się nurtu progresywizmu w USA.
2)      R. W. Chambers, Król w Żółci, Toruń 2014.
3)      True Detective (Detektyw) fenomenalny serial HBO z udziałem Matthew McConaugheya, Woody Harrelsona i Michelle Monaghan. Kto nie widział niech sięgnie!

M.M.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz