poniedziałek, 23 czerwca 2014

Egipscy Germanie, naukowcy i autor Conana



Robert Erwin Howard prócz opowiadań (i jednej powieści) o Conanie napisał szereg opowiadań osadzonych w realiach historycznych. Niejednokrotnie opowiadania te pełne były wątków fantastycznych np. zaginionych cywilizacji Sumerów czy pradawnych bogów. Jednym z takich opowiadań są Wysłannicy Walhalli.

Opowiadanie to w chodzi w skład tzw. cyklu Jamesa Allisona. Główny bohater jest okaleczonym w wyniku wypadku Teksańczykiem. Jednak jego kalectwo pomogło mu rozwinąć inny talent – dzięki kontrolowaniu swych myśli i snów potrafił wprowadzić się w stan hipnozy i przypomnieć sobie wspomnienia swych przodków. Cały cykl powstał pod wpływem działalności   amerykańskiego mistyka  (którego wizje są same w sobie tematem na notkę o retro SF) Edgara Caycego (1877-1945) oraz  dyskusji o rasie starożytnych Egipcjan. 

W opowiadaniu  tym Jamesa Allison przypomina sobie historię o tym jak grupa przybyszów z północy (ewidentnie przodków Germanów) dociera do krainy Khem  i podbija tamtejszą ludność (i po wielkim w pytę zniszczeniu dając podwaliny pod nową cywilizację). Jakkolwiek brzmi to dość dziwnie to nauka z XIX i XX wieku brała tę tezę na poważnie. 
Ludki z Egiptu

Przytaczano na to szereg dowodów jak np. polichromie egipskie przedstawiające ludzi o różnym kolorze skóry. Zdaniem badaczy szczególnie jasny miał być kolor warstw panujących. Już Champollion rozpoznał w nich europejczyka. Rozważania te kontynuował Amerykanin Samuel George Morton (1799-1851), jego zdaniem Egipcjanie byli jasnego koloru skóry a służyli im czarnoskórzy niewolnicy z głębi kontynentu (jakoś się nie dziwię że napisał to Amerykanin). Zdaniem innego badacza Lazarusa Geigera Indogermanie służyli na dworach faraonów jako elitarni najemnicy. 

Nordycki barbarzyńca
Nic więc dziwnego że R. E. Howard w swym opowiadaniu osadził przodków Germanów w egzotycznej krainie. 


Bibliografia:
1)      R. E. Howard, Wysłannicy Walhali, Wrocław 1992; Zbiorek ooopowiadań o Jamesie Allisonie i nie tylko ;)
2)      S. G. Morton, Crania Ægyptiaca, Or, Observations on Egyptian Ethnography, Philadelphia-London 1844,  
3)      L. Geiger, Zur Entwicklungsgeschichte der Menschheit. Vorträge, Stuttgart 1871.
4)      J. Kmieciński, Nacjonalizm w germanoznastwie niemieckim w XIX i na początku XX wieku, Łódź 1994. 
M.M.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz